Twenty Eleven - en to ja translation catalogue (127 entries)

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
ja: %<span class="reply">件のコメント &rarr;</span>

en: %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$s

en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
ja: %1$s %2$s <span class="says">より:</span>

en: %s Theme Options
ja: %s テーマ設定

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント

en: &larr; Previous
ja: &larr; 前へ

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
ja: 0<span class="reply">件のコメント &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
ja: 1<span class="reply">件のコメント &rarr;</span>

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
ja: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a> <span class="by-author"> <span class="sep">投稿者:</span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">テーマ設定の解説</a>

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
ja: <a href="http://ja.forums.wordpress.org/" target="_blank">サポートフォーラム</a>

en: <b>%</b> Replies
ja: <b>%</b>件のフィードバック

en: <b>1</b> Reply
ja: <b>1</b>件のフィードバック

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">カテゴリー:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ja: <span class="%1$s">タグ:</span> %2$s

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去の投稿

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 前へ

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
ja: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">公開日時:</span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> @ <a href="%3$s" title="フルサイズ画像へのリンク">%4$s &times; %5$s</a> カテゴリー: <a href="%6$s" title="%7$s へ戻る" rel="gallery">%8$s</a>

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
ja: <span class="sep">投稿日時: </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> 投稿者: </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
ja: <strong>カラースキーム</strong>: "明" (明るい背景に暗いテキスト) か"暗" (暗い背景に明るいテキスト)のカラーパレットを選ぶことができます。

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
ja: <strong>デフォルトのレイアウト</strong>: デフォルトのレイアウトを左にサイドバーを置くのか、右に置くのか、あるいはなしにしたいのか選ぶことができます。

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
ja: <strong>リンクカラー</strong>: サイトのテキストリンクに使われる色を選ぶことができます。HTML カラーか16進数カラーコードを入力するか、"色を選ぶ"ボタンを押してカラーホイールから色を選び取ることで視覚的に選ぶことができます。

en: About %s
ja: %s について

en: An optional widget area for your site footer
ja: フッター用のウィジェットエリア

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ja: リクエストされたアーカイブには何も見つかりませんでした。検索すれば関連投稿が見つかるかもしれません。

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Aside
ja: アサイド

en: Author Archives: %s
ja: 投稿者「%s」のアーカイブ

en: Blog Archives
ja: ブログアーカイブ

en: Category Archives: %s
ja: 「%s」カテゴリーアーカイブ

en: Chessboard
ja: チェス盤

en: Color Scheme
ja: 色の設定

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: Content on left
ja: 左コンテンツ

en: Content on right
ja: 右コンテンツ

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Dark
ja: ダークカラー

en: Default Layout
ja: デフォルトのレイアウト

en: Default color: %s
ja: 初期設定の色: %s

en: Edit
ja: 編集

en: Ephemera
ja: 短冊

en: Featured
ja: 注目

en: Featured Post
ja: おすすめ投稿

en: Featuring: %s
ja: 注目: %s

en: Footer Area One
ja: フッターエリア1

en: Footer Area Three
ja: フッターエリア3

en: Footer Area Two
ja: フッターエリア2

en: For more information:
ja: 詳細情報:

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Hanoi Plant
ja: ハノイ・プラント

en: Image
ja: 画像

en: Image navigation
ja: 画像ナビゲーション

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
ja: ご指定のコンテンツを見つけられませんでした。検索するか、下記のリンクが役に立つかもしれません。

en: Lanterns
ja: ランタン

en: Layout
ja: レイアウト

en: Leave a reply
ja: コメントを残す

en: Light
ja: 明るい

en: Link
ja: リンク

en: Link Color
ja: リンク色

en: Main Sidebar
ja: メインサイドバー

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Meta
ja: メタ情報

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Most Used Categories
ja: よく使われているカテゴリー

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しい投稿 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 次へ <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Number of posts to show:
ja: 表示する投稿数:

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: One-column, no sidebar
ja: 一列・サイドバーなし

en: Overview
ja: 概要

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Pages:
ja: ページ:

en: Permalink to %s
ja: %s へのパーマリンク

en: Pine Cone
ja: 松ぼっくり

en: Pingback:
ja: ピンバック:

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Quote
ja: 引用

en: Recent Posts
ja: 最近の投稿

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
ja: テーマ設定を変更したら、忘れずに「変更を保存」ボタンをクリックしてください。

en: Reply
ja: 返信

en: Reply <span>&darr;</span>
ja: 返信 <span>&darr;</span>

en: Search
ja: 検索

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Select a Color
ja: 色を選択

en: Semantic Personal Publishing Platform
ja: セマンティックなパブリッシングツール

en: Shore
ja: 海岸

en: Showcase Sidebar
ja: ショーケースサイドバー

en: Showcase Template
ja: ショーケーステンプレート

en: Sidebar Template
ja: サイドバーテンプレート

en: Skip to primary content
ja: メインコンテンツへ移動

en: Skip to secondary content
ja: サブコンテンツへ移動

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
ja: テーマ設定画面にまとめられたカスタマイズ設定を利用できるテーマもあります。テーマを変えると、設定が変わったり、消えるかもしれません。それはテーマ次第だからです。現在のテーマ、Twenty Eleven は以下のテーマ設定が利用できます:

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に合う投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Status
ja: ステータス

en: Tag Archives: %s
ja: 「%s」タグアーカイブ

en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
ja: 2011年版の WordPress テーマは洗練されていて、軽量で、柔軟性があります。メニュー、ヘッダー画像、背景をあなたなりにアレンジしてみてください。明と暗のカラースキーム、リンクカラー、3つのレイアウトオプションが利用できるようになっています。Twenty Eleven テーマは、フロントページをコンテンツの目立つショーケースへと変身させるショーケース固定ページテンプレートを備えています。多数のエリア (サイドバー、3つのフッターエリア、ショーケース固定ページウィジェットエリア) がウィジェットに対応しており、また、アサイド・リンク・引用・ステータスを表示する「短冊」ウィジェットも含んでいます。印刷用と管理者のエディタ用のスタイル、アイキャッチ画像 (投稿、固定ページ上のヘッダー画像と注目の「固定」記事の大きな画像として) のサポート、6つの異なる投稿フォーマットの特別なスタイルが含まれています。

en: The sidebar for the optional Showcase Template
ja: ショーケーステンプレート用のサイドバー

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: 作成者: <a href="%6$s">%5$s</a> <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s &nbsp; タグ: %2$s  &nbsp; 作成者: <a href="%6$s">%5$s</a> &nbsp; <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">この投稿のパーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s タグ: %2$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s &nbsp; 作成者: <a href="%6$s">%5$s</a> <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ja: カテゴリー: %1$s <a href="%3$s" title="%4$s へのパーマリンク" rel="bookmark">パーマリンク</a>

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ja[0]: このギャラリーには<a %1$s>%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ja: おっと、失礼しました。

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: Title:
ja: タイトル:

en: Trolley
ja: 路面電車

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ja: 月別アーカイブを探してみてください %1$s

en: Twenty Eleven Ephemera
ja: Twenty Eleven 短冊

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
ja: このウィジェットで最近のアサイド、ステータス、引用、リンクを並べることができます。

en: View all posts by %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: %s の投稿をすべて表示 <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Wheel
ja: ホイール

en: Willow
ja: 柳

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: https://wordpress.org/
ja: https://ja.wordpress.org/

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

en: the WordPress team
ja: WordPress チーム

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年
