Themes - Hueman - en to ja_JP translation catalogue (643 entries)

en: "Structured data markup" is a standard way to annotate your content so machines can understand it. Implementing it will help your website rank higher in search engines.
ja_JP: "構造化マークアップ" は機械が理解できるように投稿に注釈をつける標準的な方法です。これを実装することで検索エンジンでのあなたのサイトランクを上げるのに役に立ちます。

en: % Responses
ja_JP: %件のフィードバック

en: %1$s installed and activated successfully.
ja_JP: %1$s を正常にインストールし、有効化しました。

en: %1$s installed successfully.
ja_JP: %1$s を正常にインストールしました。

en: %s %s has more features, is safer and more stable than ever to help you designing an awesome webdesign.
ja_JP: %s %s は様々な機能を含み、あなたのサイトをより安全に安定させ、素晴らしいデザインのサイトに変えることが出来ます。

en: (in pixels)
ja_JP: (単位: ピクセル)

en: 1 Column
ja_JP: 1カラム

en: 1 Response
ja_JP: 1件の返信

en: 2 Columns
ja_JP: 2カラム

en: 2 Columns - Content Left
ja_JP: 2カラム - 左コンテンツ

en: 2 Columns - Content Right
ja_JP: 2カラム - 右コンテンツ

en: 20px padding for widgets
ja_JP: ウィジェットに 20px の余白

en: 3 Columns
ja_JP: 3カラム

en: 3 Columns - Content Left
ja_JP: 3カラム - 左コンテンツ

en: 3 Columns - Content Middle
ja_JP: 3カラム - 中央コンテンツ

en: 3 Columns - Content Right
ja_JP: 3カラム - 右コンテンツ

en: 30px padding for widgets
ja_JP: ウィジェットに 30px の余白

en: 4 Columns
ja_JP: 4カラム

en: 404 Error Pages
ja_JP: 404 エラーページ

en: <h2>As per the WordPress themes guidelines (%1$s), all the Hueman theme options have been moved to the %2$s.</h2>
ja_JP: <h2>WordPress のテーマガイドライン (%1$s) に従って Hueman テーマオプションは %2$s に移動しました。</h2>

en: A selected location is not available with the current settings.
ja_JP: 選択された場所は現在の設定では使用できません。

en: A static page
ja_JP: 静的ページ

en: About Hueman
ja_JP: Hueman について

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate %2$s
ja_JP: %2$s を有効化

en: Activate Hueman Addons | Activate installed plugins
ja_JP[0]: Hueman アドオンを有効化

en: Active
ja_JP: 有効

en: Add Media
ja_JP: メディアを追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add it
ja_JP: 追加する

en: Add widgets to the zone :
ja_JP: ウィジェットをこのゾーンに追加:

en: Advanced options
ja_JP: 詳細設定

en: Advanced settings for the Hueman theme.
ja_JP: Hueman テーマの拡張設定

en: All contexts
ja_JP: すべてのコンテキスト

en: All installations and activations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールと有効化が完了しました。

en: All installations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールが完了しました。

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ja_JP: すべてのプラグインを正常にインストールし、有効化しました。 %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ja_JP: すべてのプラグインのインストール・有効化が完了しました: %s

en: All your previous options have been kept and are available in the customizer options panel.
ja_JP: 今までのすべての設定は引き継がれており、カスタマイザー設定画面にて利用できます。

en: Always visible
ja_JP: 常に表示

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ja_JP: <strong>%2$s</strong>%1$s のインストール中にエラーが発生しました。

en: Animate your featured posts with a slideshow
ja_JP: おすすめ投稿のスライドショーをアニメーションする

en: Animated
ja_JP: アニメーション付き

en: Apply a semi-transparent filter to the topbar and mobile menu on scroll
ja_JP: スクロール時にトップバーとモバイルメニューを半透明にする

en: Archive
ja_JP: アーカイブ

en: Archive - Category
ja_JP: アーカイブ - カテゴリー

en: Archive Type Title
ja_JP: アーカイブタイプタイトル

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
ja_JP: 本当に削除してもよろしいですか? : <strong>{{ data.title }} </strong>

en: Author:
ja_JP: 作成者:

en: Available version:
ja_JP: 利用可能なバージョン:

en: Background Image
ja_JP: 背景画像

en: Background attachment
ja_JP: 背景画像の固定設定

en: Background position
ja_JP: 背景の位置

en: Background size
ja_JP: 背景サイズ

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
ja_JP[0]: プラグインの有効化を開始

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ja_JP[0]: プラグインのインストールを開始

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
ja_JP[0]: プラグインの更新を開始

en: Below content
ja_JP: コンテンツの下

en: Blog
ja_JP: ブログ

en: Blog Heading
ja_JP: ブログの見出し

en: Blog Page
ja_JP: ブログページ

en: Blog Sub-Heading
ja_JP: ブログのサブ見出し

en: Body Background
ja_JP: Body の背景色

en: Boxed Layout
ja_JP: ボックスレイアウト

en: By default, your featured posts display the first words of their content ( the "excerpt"). Check this box to display the full content.
ja_JP: デフォルトではおすすめ投稿には投稿の最初の文字（"excerpt"）が表示されます。このオプションを有効化すると投稿内容を全て表示するようになります。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Categories
ja_JP: カテゴリー別

en: Category:
ja_JP: カテゴリー:

en: Center Bottom
ja_JP: 中央下

en: Center Center
ja_JP: 中央

en: Center Top
ja_JP: 中央上

en: Change Image
ja_JP: 画像の変更

en: Change left and right sidebars padding
ja_JP: サイドバーの左右余白を変更

en: Changelog
ja_JP: 更新履歴

en: Check this box to display a selection of posts with a slideshow, on top of your blog.
ja_JP: このボックスにチェックを入れると、ブログの上にスライドショー付きが表示されます。

en: Check this option to delay the loading of non visible images. Images below the viewport will be loaded dynamically on scroll. This can really boost speed performances by reducing the weight of long pages that include many images.
ja_JP: このオプションにチェックを入れると見えていない画像のロードを遅らせます。ビューポートの下の画像はスクロール時に動的に読み込まれるようになります。多くの画像を含む長いページの重さを減らすことが出来、パフォーマンスの向上に繋がります。

en: Check this option to open the link in a another tab of the browser.
ja_JP: このオプションをオンにすると、ブラウザーの別のタブにリンクが表示されます。

en: Child Menu
ja_JP: 子メニュー

en: Choose Image
ja_JP: 画像を選択

en: Choose Sidebar
ja_JP: サイドバーを選択

en: Choose one
ja_JP: 1つ選択

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Collapse menu
ja_JP: メニューをたたむ

en: Color
ja_JP: 色

en: Column layout for the main content
ja_JP: メインコンテンツ用のカラムレイアウト

en: Columns layout for
ja_JP: カラムレイアウト:

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments metas
ja_JP: コメントメタ

en: Comments on pages
ja_JP: ページへのコメント

en: Comments on posts
ja_JP: 投稿へのコメント

en: Content settings for the Hueman theme.
ja_JP: Hueman テーマのコンテンツ設定

en: Context(s)
ja_JP: コンテキスト

en: Control how the sidebar content is displayed on smartphone mobile devices (320px). Note : on smartphones the sidebars are displayed below the content.
ja_JP: サイドバーをスマートフォン端末 (320px) でどのように表示するか設定します。注: スマートフォンではコンテンツの下にサイドバーが表示されます。

en: Create And Manage Widget Areas
ja_JP: ウィジェットエリアの作成と管理

en: Create And Order Widget Areas
ja_JP: ウィジェットエリアの作成と並び替え

en: Create and manage widget zones
ja_JP: ウィジェットゾーンの作成と管理

en: Create and organize your social links
ja_JP: ソーシャルリンクの作成と整理

en: Currently inherited from
ja_JP: 現在、次の所から継承されています

en: Custom Header Logo
ja_JP: カスタムヘッダーロゴ

en: Customize now
ja_JP: カスタマイズする

en: Customized and applied sitewide.
ja_JP: カスタマイズされ、サイト全体に適用されました。

en: Customized and applied to
ja_JP: カスタマイズされ、次の場所に適用されます

en: Customized. Will be applied sitewide once published.
ja_JP: カスタマイズされました。一度公開するとサイト全体に適用されます。

en: Customized. Will be applied to
ja_JP: カスタマイズされました。次の要素に適用されます

en: Daily Archive:
ja_JP: 日付アーカイブ:

en: Decide if your sidebars should be sticky on tablets and smartphones devices.
ja_JP: モバイル / タブレットでサイドバーを追従させるかを決める

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Page
ja_JP: デフォルトページ

en: Default sitewide value.
ja_JP: デフォルトのサイド幅。

en: Default website value applied sitewide.
ja_JP: デフォルト値はサイト全体に適用されます。

en: Desktop devices
ja_JP: デスクトップデバイス

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Discover
ja_JP: ディスカバー

en: Discover Hueman Pro
ja_JP: Hueman Pro を見る

en: Dismiss this notice
ja_JP: 無視する

en: Display a Help button in the admin bar
ja_JP: ツールバーをヘルプ下に表示する

en: Display a custom heading for your blog.
ja_JP: ブログのカスタム見出しを表示します。

en: Display a full width widget area in your footer
ja_JP: 全幅のウィジェットエリアをフッターに追加

en: Display a logo in the header
ja_JP: ヘッダーにロゴを表示

en: Display a responsive video with a YouTube or Vimeo link.
ja_JP: Youtube か Vimeo の動画をレスポンシブで表示する。

en: Display a search field in the header menu
ja_JP: ヘッダーメニューの中に検索フィールドを表示

en: Display a search field in the top menu
ja_JP: トップメニューの中に検索フィールドを表示

en: Display a widget in your header
ja_JP: ヘッダーにウィジェットを表示

en: Display an icon next to external links
ja_JP: 外部リンクの後にアイコンを表示

en: Display both sidebars
ja_JP: 両方のサイドバーを表示する

en: Display boxes at the top of the sidebars
ja_JP: サイドバーの上にボックスを表示する

en: Display comment count on thumbnails
ja_JP: サムネイル画像の上にコメント数を表示

en: Display featured image placeholders if no featured image is set
ja_JP: アイキャッチ画像が設定されていない場合、テーマで用意したデフォルト画像を使用します

en: Display informations about the scope of this option.
ja_JP: この設定の範囲に関する情報を表示

en: Display links to the next and previous article
ja_JP: 前後の投稿ページへのリンクを表示します

en: Display post author description, if it exists
ja_JP: 投稿者プロフィールが設定されている場合、投稿者情報を表示します

en: Display posts from a category
ja_JP: このカテゴリーから投稿を表示

en: Display randomized related articles below the post
ja_JP: 関連する記事を投稿の下にランダム表示する

en: Display the "About Hueman" page in the "Appearance" admin menu
ja_JP: 「外観」メニューに「Hueman について」というオプションを追加します

en: Display the featured posts also in the list of posts
ja_JP: おすすめ記事と投稿一覧の両方に記事を表示

en: Display the full post content
ja_JP: 投稿コンテンツをすべて表示

en: Display the header widget zone on desktop devices
ja_JP: デスクトップ用のヘッダーウィジェットゾーンを表示

en: Display the header widget zone on mobile devices
ja_JP: モバイル用のヘッダーウィジェットゾーンを表示

en: Display the site title in the header
ja_JP: サイトタイトルをヘッダーに表示

en: Display your blog posts as a standard list.
ja_JP: スタンダードリストを使用

en: Display your logo or site title, and tagline on top of the header image
ja_JP: ヘッダー画像の上にロゴかサイトタイトルとキャッチフレーズを表示する

en: Display your site's description (tagline)
ja_JP: サイト情報（タグライン）を表示

en: Don't show any posts or page
ja_JP: 投稿ページや固定ページを表示しない

en: Done !
ja_JP: 完了しました

en: Dynamic Sidebars and Widgets
ja_JP: ダイナミックサイドバーとウィジェット

en: Easily take your web design one step further
ja_JP: 簡単に Web デザインを一段階進化させる

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Enable Smooth Scrolling
ja_JP: スムーズスクロールを有効化

en: Enable the Mobile Friendly (or Responsive) layout
ja_JP: モバイルフレンドリー（レスポンシブ）レイアウトを有効化

en: Enables the automatic animation of the featured posts carousel.
ja_JP: おすすめ投稿のカルーセルのアニメーションを有効化します。

en: Enter a name
ja_JP: 名前を入力

en: Enter a title
ja_JP: タイトルを入力

en: Enter the full url of your social profile (must be a valid url).
ja_JP: ソーシャルプロフィールの完全な URL を入力します（有効な URL でなければなりません） 。

en: Enter the full url of your social profile (must be valid url).
ja_JP: ソーシャルプロフィールの完全な URL を入力します（有効な URL でなければなりません） 。

en: Error 404
ja_JP: 404 エラー

en: Error 404.
ja_JP: エラー404

en: Excerpt Length
ja_JP: 抜粋の長さ

en: Expand Sidebar
ja_JP: サイドバーを展開

en: Expand menu
ja_JP: メニューを展開

en: External Source
ja_JP: 外部ソース

en: FAVICON
ja_JP: ファビコン

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
ja_JP: ファビコンをアップロード (サポート形式: .ico, .png, .gif)

en: Feature posts on top of your blog
ja_JP: おすすめ投稿を一番上に表示する

en: Featured Post Count
ja_JP: おすすめ投稿数

en: Featured Slideshow Speed
ja_JP: 注目スライドショーの速さ

en: Featured pages
ja_JP: おすすめページ

en: Featured posts
ja_JP: おすすめ投稿

en: Fixed
ja_JP: 固定

en: Follow us
ja_JP: 最新情報をフォローする

en: Follow us on
ja_JP: フォローする

en: Follow:
ja_JP: フォロー:

en: Font
ja_JP: フォント

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Footer 1
ja_JP: フッター1

en: Footer 2
ja_JP: フッター2

en: Footer 3
ja_JP: フッター3

en: Footer 4
ja_JP: フッター4

en: Footer Background
ja_JP: フッターの背景

en: Footer Design
ja_JP: フッターデザイン

en: Footer Design : Logo, layout, ...
ja_JP: フッターデザイン : ロゴ、レイアウト...

en: Footer Full Width
ja_JP: フッター全幅

en: Footer Social Links
ja_JP: フッターソーシャルリンク

en: Footer credit text
ja_JP: フッタークレジットテキスト

en: Footer settings for the Hueman theme.
ja_JP: Hueman テーマのためのフッター設定

en: For more informations about this new version of the theme, %s or check the changelog below
ja_JP: このバージョンについての更なる情報は、%s か下に表示されている更新履歴を参照してください。

en: For the term
ja_JP: 次の検索結果を表示

en: Front Page Content
ja_JP: フロントページのコンテンツ

en: Full width widget zone. Located in the left sidebar in a 3 columns layout. Can be on the right of a 2 columns sidebar when content is on the left.
ja_JP: 全幅ウィジェットゾーン。3カラムレイアウトで左サイドバーに表示されます。コンテンツが左にある時、2カラムレイアウトで右側に配置されます。

en: Full width widget zone. Located in the right sidebar in a 3 columns layout.
ja_JP: 全幅ウィジェットゾーン。右サイドバーに3列で表示されます。

en: General Design Options : Font, Colors, ...
ja_JP: 全般デザイン設定: フォント、色、…

en: General settings for the Hueman theme : design, comments, mobile, ...
ja_JP: Hueman テーマのための全般設定：デザイン、コメント、モバイル、…

en: Get help in the free support forum
ja_JP: サポートフォーラムで助けをもらう

en: Give it a name
ja_JP: 名前をつける

en: Give your thumbnails and layout images rounded corners
ja_JP: サムネイル画像や投稿画像などの全ての画像の角が丸くなります

en: Global Layout
ja_JP: 全般レイアウト

en: Glues your website's sidebars on top of the page, making them permanently visible when scrolling up and down. Useful when a sidebar is too tall or too short compared to the rest of the content.
ja_JP: サイドバーが上下スクロール時に追従するようになります。この設定はコンテンツに比べてサイドバーが長すぎる、もしくは短すぎる場合に有効です。

en: Go Hueman Pro
ja_JP: Hueman Pro へ

en: Go Pro
ja_JP: Pro へ

en: Go to Dashboard
ja_JP: ダッシュボードへ

en: Go to Dashboard &rarr; Home
ja_JP: ダッシュボード &rarr; トップへ

en: Good, you've just upgraded to
ja_JP: あなたは今アップグレードしました

en: HIGHLIGHTS
ja_JP: ハイライト

en: Happy user of Hueman?
ja_JP: Hueman テーマが好きですか?

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Header (next to logo / title)
ja_JP: ヘッダー ( ロゴ / タイトルの次 )

en: Header Advertisement Widget
ja_JP: ヘッダー広告ウィジェット

en: Header Background
ja_JP: ヘッダーの背景

en: Header Design
ja_JP: ヘッダーデザイン

en: Header Design : colors and others
ja_JP: ヘッダーデザイン: 色とその他

en: Header Image
ja_JP: ヘッダー画像

en: Header Image, Menu, Widget
ja_JP: ヘッダーイメージ、メニュー、ウィジェット

en: Header Logo Image Max-height
ja_JP: ヘッダーロゴ画像の最大高さ

en: Header Menu
ja_JP: ヘッダーメニュー

en: Header Menu Background
ja_JP: ヘッダーメニューの背景

en: Header Menus : mobile settings, scroll behaviour, search button
ja_JP: ヘッダーメニュー : モバイル設定・スクロール時の動作・検索ボタン

en: Header Panel
ja_JP: ヘッダーパネル

en: Header settings for the Hueman theme.
ja_JP: Hueman テーマのヘッダー設定

en: Header widget area, perfect to insert advertisements. Note : this feature is not available when a header image is being displayed.
ja_JP: このエリアは広告の表示に最適です。注: このエリアはヘッダー画像が有効化されている状態では表示されません。

en: Hex Value
ja_JP: 16進数

en: Hide Details
ja_JP: 詳細を非表示

en: Hide both sidebars
ja_JP: 両方のサイドバーを隠す

en: Hide primary sidebar
ja_JP: メインサイドバーを非表示

en: Hide secondary sidebar
ja_JP: セカンダリーサイドバーを非表示

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Home page
ja_JP: ホームページ

en: Hueman Addons
ja_JP: Hueman アドオン

en: Hueman Admin Settings
ja_JP: Hueman の管理者設定

en: Hueman Demo 1
ja_JP: Hueman デモ 1

en: Hueman Demo 2
ja_JP: Hueman デモ 2

en: Hueman Dynamic Tabs
ja_JP: Hueman ダイナミックタブ

en: Hueman Posts
ja_JP: Hueman 投稿

en: Hueman Videos
ja_JP: Hueman 動画

en: Hueman is a mobile friendly WordPress theme out of the box. This means that it will adapt and render nicely on any devices : desktops, laptops, tablets, smartphones. <br/>If you uncheck this box, this adaptive (or reponsive) behaviour will not be working anymore. In most of the cases, you won't need to disable this option, and it is not recommended.
ja_JP: Hueman はモバイルフレンドリーの WordPress テーマです。つまりこれは、デスクトップ、ノートパソコン、タブレット、スマートフォン等のあらゆるデバイスでうまく適応しレンダリングされることを意味します。<br/>このチェックを外すとこの適応性の機能は機能しなくなります。ほとんどの場合このオプションを無効化する必要はなく、推奨されません。

en: I already know what's new thanks !
ja_JP: 最新情報について知っています．

en: Icon color
ja_JP: アイコンの色

en: Id
ja_JP: ID

en: If no specific category is selected, the featured posts block will display your latest post(s) from all categories.
ja_JP: カテゴリーが指定されていない場合、おすすめ記事には全てのカテゴリーから記事が選ばれます。

en: If the selected menu location has no menu assigned, the theme will try to assign another menu in this order : topbar, mobile, header.
ja_JP: 選択されたメニュー位置にメニューが割り当てられていない場合、テーマはこの順番で他のメニューを割り当てます: トップバー、モバイル、ヘッダー

en: If this box is checked, your featured posts will be displayed both in the featured slider and in the post list below. Usually not recommended because a given post might appear two times on the same page.
ja_JP: このオプションを有効化すると、おすすめ投稿に表示された記事も下のポストリストにも表示されるようになります。特定の投稿を同じページに2度表示する必要はないので、通常はおすすめしません。

en: If you are happy with the theme, say it on wordpress.org and give Hueman a nice review!
ja_JP: もしこのテーマが好きなら、WordPress.org 上でテーマを評価し、いいレビューを頂けると嬉しいです。

en: If you need inspiration, you can visit our online demos
ja_JP: インスピレーションが必要であれば、オンラインデモをご覧ください。

en: Image Border Radius
ja_JP: 画像の角丸

en: In this context :
ja_JP: このコンテンツ中:

en: Inactive in current context/location
ja_JP: 現在のコンテキスト・場所では無効化状態

en: Include images in search results
ja_JP: 画像を検索結果に含める

en: Inherit
ja_JP: 継承

en: Inherit Global Layout
ja_JP: 全般レイアウトを継承

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install %2$s
ja_JP: %2$s をインストール

en: Install Plugins
ja_JP: プラグインのインストール

en: Install Required Plugins
ja_JP: 必要なプラグインのインストール

en: Installed But Not Activated
ja_JP: 停止中

en: Installed version:
ja_JP: インストール済みバージョン:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: プラグインをインストール中 %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ja_JP: プラグインをインストール中: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: プラグインをインストール、有効化中 %1$s (%2$d/%3$d)

en: It also includes some cool additional features like a %1$s and %2$s.
ja_JP: また %1$s や %2$s のような素晴らしい機能も含んでいます。

en: Jump to the %s.
ja_JP: %s に移動する。

en: Layout, Sidebars, Blog Posts, Thumbnails
ja_JP: レイアウト、サイドバー、ブログ投稿、サムネイル

en: Learn more
ja_JP: 詳しく学ぶ

en: Learn more about this in the documentation
ja_JP: 詳細についてはドキュメンテーションをご覧ください。

en: Left Bottom
ja_JP: 左下

en: Left Center
ja_JP: 左中央

en: Left Sidebar
ja_JP: 左サイドバー

en: Left Top
ja_JP: 左上

en: Link target
ja_JP: ターゲットをリンク

en: List posts, comments, and/or tags with or without tabs.
ja_JP: タブの有無に関わらず、投稿、コメントやタグを一覧表示する。

en: Lists in post/pages
ja_JP: 投稿/ページ内のリスト

en: Load images on scroll
ja_JP: スクロール時画像を表示

en: Location(s)
ja_JP: 場所

en: Logo for mobiles
ja_JP: モバイル用のロゴ

en: Logo, Layout, Menu
ja_JP: ロゴ、レイアウト、メニュー

en: Main Body Design
ja_JP: メイン部分のデザイン

en: Make font sizes flexible. Enable this option to achieve scalable headlines that fill the width of a parent element.
ja_JP: 柔軟なフォントサイズ設定を使う。見出しに親要素の幅にフィットするような順応性を持たせるにはこの設定を使います。

en: Max number of featured posts to display. <br /><i>Set to 1 and it will show it without any slider script</i><br /><i>Set it to 0 to disable</i>
ja_JP: 表示されるおすすめ投稿の最大記事数を指定します。<br /><i>1に設定するとスライダースクリプトは無効化されて表示されます。</i><br /><i>0に設定すると無効化されます。</i>

en: Max-width of the container. If you use 2 sidebars, your container should be at least 1200px.<br /><i>Note: For 720px content (default) use <strong>1380px</strong> for 2 sidebars and <strong>1120px</strong> for 1 sidebar. If you use a combination of both, try something inbetween.</i>
ja_JP: コンテナの最大幅を指定します。2つのサイドバーを使う場合、最大幅は1200px以上である必要があります。<br /><i>注: 720pxのコンテンツ（デフォルト設定）の場合、2つのサイドバーでは<strong>1380px</strong>、1つのサイドバーでは<strong>1120px</strong>を使用します。両方の組み合わせを使用する場合はその間になにか挟んでみてください。</i>

en: Menus are created sitewide.
ja_JP: メニューはサイト全体に作成されます。

en: Menus settings for
ja_JP: メニュー設定:

en: Minimum required version:
ja_JP: 最低要求バージョン:

en: Mobile Devices
ja_JP: モバイル端末

en: Mobile Menu Background
ja_JP: モバイルメニューの背景

en: Mobile Sidebar Content
ja_JP: モバイルサイドバーコンテンツ

en: Mobile device detection
ja_JP: モバイル端末検知機能

en: Mobile devices
ja_JP: モバイル端末

en: Mobile. You can set a specific menu for mobile devices. If not set, the theme will use the menu assigned to the Topbar, or the Header.
ja_JP: モバイル端末。モバイル端末向けに別のメニューを設定できます。設定がない場合、トップバーもしくはヘッダーメニューを使用します。

en: Monthly Archive:
ja_JP: 月別アーカイブ:

en: Name
ja_JP: 名前

en: Need help with the Hueman theme ? Click here!
ja_JP: Hueman テーマへのヘルプが必要ですか？ここをクリック！

en: New Social Link created ! Scroll down to edit it.
ja_JP: 新しいソーシャルリンクを作成しました。下にスクロールで編集できます。

en: New Widget Zone created ! Scroll down to edit it.
ja_JP: 新しいウィジェットゾーンを作成しました！編集するためにスクロールダウンしてください。

en: Next story
ja_JP: 次の記事

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Repeat
ja_JP: 繰り返しなし

en: No Responses
ja_JP: フィードバックはありません

en: No Sidebars
ja_JP: サイドバーなし

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ja_JP: 操作を実行しませんでした。プラグイン %1$s はすでに有効です。

en: No image selected
ja_JP: 画像が選択されていません

en: No menu has been assigned for mobile devices yet. You can set it from the live customizer
ja_JP: まだモバイル端末用のメニューが割り当てられていません。カスタマイザーから設定できます

en: No plugins are available to be activated at this time.
ja_JP: 現時点で有効化できるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be installed at this time.
ja_JP: 現時点でインストールできるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be updated at this time.
ja_JP: 現在更新できるプラグインはありません。

en: No plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール、更新、有効化が必要なプラグインは現在ありません。

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ja_JP: 有効化するプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ja_JP: インストールするプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ja_JP: 更新するプラグインが選択されていません。何も実行しませんでした。

en: No search field
ja_JP: 検索フィールドなし

en: No widget zones available in this sidebar.
ja_JP: このサイドバーにはウィジェットゾーンがありません。

en: Not Installed
ja_JP: 未インストール

en: Not customized yet, nothing to reset
ja_JP: まだ何もカスタマイズされておらず、リセットするものがありません

en: Not set
ja_JP: 設定なし

en: Not visible when scrolling the page
ja_JP: スクロール時に非表示

en: Note : Html is allowed.
ja_JP: 注: HTML を使用できます。

en: Notes : 1)This will override any default settings of the customizer options panel. 2) The primary sidebar is placed on the left in a 3 columns layout. It can be on the right in a 2 columns layout, when the content is on the left.
ja_JP: 注 : 1) これはカスタマイザーオプションパネルのデフォルト設定を上書きします。2) メインサイドバーは3カラムレイアウトで右側に配置されます。コンテンツが左にある場合、2カラムレイアウトで右側に配置されます。

en: Notes : 1)This will override any default settings of the customizer options panel. 2) The secondary sidebar is placed on the right in a 3 columns layout.
ja_JP: 注 : 1) これはカスタマイザーオプションパネルのデフォルト設定を上書きします。2) セカンダリーサイドバーは3カラムレイアウトで右側に配置されます。

en: Open external links in a new tab
ja_JP: 外部リンクを新しいタブで表示

en: Options for
ja_JP: オプション:

en: Other layouts will override this option if they are set
ja_JP: 他の設定がセットされている場合そちらが優先されます

en: Page %s
ja_JP: 固定ページ %s

en: Page not found!
ja_JP: ページが見つかりません。

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages Comments
ja_JP: 固定ページのコメント

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Performances and SEO
ja_JP: パフォーマンスと SEO

en: Performances, SEO, CSS, Scroll
ja_JP: パフォーマンス、SEO、CSS、スクロール

en: Personalizing the name of the widget zone will help you identify it.
ja_JP: ウィジェットゾーンの名前を変更すると、ゾーンを識別するのに役立ちます。

en: Pick the context(s) where this widget area will be displayed.
ja_JP: このコンテキストを表示させる場所を選択します。

en: Pick the contexts where this widget area will be displayed.
ja_JP: このコンテキストを表示させる場所を選択します。

en: Pingbacks
ja_JP: ピンバック

en: Please confirm that you want to reset this option
ja_JP: この設定をリセットすることを確認してください

en: Please confirm that you want to reset this option in
ja_JP: この設定をリセットすることを次の場所で確認してください

en: Please confirm that you want to reset your current ( not published ) customizations for
ja_JP: 次の現在のカスタマイズ (未公開) をリセットすることを確認してください

en: Please confirm that you want to reset your current customizations for this option
ja_JP: この設定の現在のカスタマイズをリセットすることを確認してください

en: Please confirm that you want to reset your current customizations for this option in
ja_JP: この設定の現在のカスタマイズをリセットすることを次の場所で確認してください

en: Please confirm that you want to reset your published customizations for
ja_JP: 次の公開されているカスタマイズを確認してください

en: Please confirm that you want to reset your sitewide published customizations. Note : this will not reset the customizations made in other option scopes
ja_JP: サイト全体に公開されているカスタマイズをリセットすることを確認してください。注: これは他の範囲のオプションをリセットすることはありません

en: Please contact the administrator of this site for help.
ja_JP: ヘルプが必要な場合はこのサイトの管理者にお問い合わせください。

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ja_JP: プラグイン開発者に連絡し、WordPress のガイドラインに沿ったプラグインのパッケージ化を依頼してください。

en: Please include the following informations when posting support requests
ja_JP: サポートリクエストを投稿する場合は次の情報を記載してください．

en: Please refer to
ja_JP: 問題を解決するには

en: Please try another search:
ja_JP: 別の検索をお試しください:

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugin activated successfully.
ja_JP: プラグインを有効化しました。

en: Plugin activation failed.
ja_JP: プラグインの有効化に失敗しました。

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ja_JP: プラグインを有効化できませんでした。このテーマには上位バージョンの %s が必要です。プラグインを更新してください。

en: Popular Posts
ja_JP: 人気記事

en: Post List Design
ja_JP: 投稿のリストデザイン

en: Post Lists Design and Content : Blog, Archives, Search Results
ja_JP: 投稿一覧のデザインとコンテンツ: ブログ・アーカイブ・検索結果

en: Post Summary
ja_JP: 投稿の要約

en: Post list category meta
ja_JP: 投稿リストカテゴリーメタ

en: Post list post metas
ja_JP: 投稿リストの投稿メタ情報

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Post navigation in single posts
ja_JP: 投稿ページのポストナビゲーション

en: Post/Page content
ja_JP: 投稿 / 固定ページのコンテンツ

en: Post/Page excerpt
ja_JP: 投稿 / 固定ページの抜粋

en: Posts Comments
ja_JP: 投稿コメント

en: Pre-Packaged
ja_JP: プリパッケージ

en: Press return or enter to open this panel
ja_JP: Return か enter でこのパネルを開く

en: Press return or enter to open this section
ja_JP: リターンキーまたはエンターキーを押して、このセクションを開く

en: Previous story
ja_JP: 前の記事

en: Primary
ja_JP: メイン

en: Primary Color
ja_JP: プライマリーカラー

en: Primary Sidebar (on the left in a 3 columns layout)
ja_JP: メインサイドバー（3カラムレイアウトの左側）

en: Published
ja_JP: 公開

en: RECENT COMMENTS
ja_JP: 最近のコメント

en: RECENT POSTS
ja_JP: 最近の記事

en: Read the documentation
ja_JP: ドキュメントを読む

en: Read the latest release notes
ja_JP: 最新のリリースノートを読む

en: Recent Comments
ja_JP: 最近のコメント

en: Recent Posts
ja_JP: 最近の投稿

en: Recommended
ja_JP: 推奨

en: Recommended number of columns : 3
ja_JP: おすすめのカラム数: 3

en: Related by categories
ja_JP: カテゴリーによって関連付ける

en: Related by tags
ja_JP: タグによって関連付ける

en: Related posts
ja_JP: 関連記事

en: Remind me later
ja_JP: 後で通知する

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Media
ja_JP: メディアを削除

en: Repeat
ja_JP: 繰り返し

en: Repeat All
ja_JP: すべて繰り返し

en: Repeat Horizontally
ja_JP: ヨコに繰り返し

en: Repeat Vertically
ja_JP: タテに繰り返し

en: Replace the footer copyright text
ja_JP: フッターの著作権テキストを置き換える

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required Update not Available
ja_JP: 必要な更新が利用できません

en: Requires Update
ja_JP: 更新が必要です

en: Reset the current customizations for
ja_JP: 次の現在のカスタマイズをリセット

en: Reset the theme options published sitewide
ja_JP: サイト全体に公開されているテーマの設定をリセット

en: Reset your customized ( and published ) value
ja_JP: カスタマイズして公開済みの値をリセット

en: Reset your customized ( but not yet published ) value
ja_JP: カスタマイズしたがまだ公開されていない値をリセット

en: Reset your website published options for
ja_JP: 次のサイト全体に公開されているオプションをリセット

en: Return to Required Plugins Installer
ja_JP: 必須プラグインのインストール画面に戻る

en: Return to the Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Reveal on scroll up
ja_JP: 上スクロール時に表示

en: Right Bottom
ja_JP: 右下

en: Right Center
ja_JP: 右中央

en: Right Sidebar
ja_JP: 右サイドバー

en: Right Top
ja_JP: 右上

en: Rss
ja_JP: RSS

en: SITE ICON
ja_JP: サイトアイコン

en: Scroll
ja_JP: スクロール

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Search result
ja_JP: 検索結果

en: Search results
ja_JP: 検索結果

en: Secondary
ja_JP: サブ

en: Secondary Color
ja_JP: サブカラー

en: Secondary Sidebar (on the right in a 3 columns layout)
ja_JP: セカンダリーサイドバー（3カラムレイアウトの右側）

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Select a category to feature
ja_JP: おすすめのカテゴリーを選択

en: Select a font for your website
ja_JP: サイトに使うフォントを選択

en: Select a layout for this page.
ja_JP: このページのレイアウトを選択

en: Select a social icon
ja_JP: ソーシャルアイコンを選択

en: Select a widget zone for the left sidebar.
ja_JP: 左サイドバーに表示するウィジェットゾーンを選択してください。

en: Select a widget zone for the primary sidebar.
ja_JP: メインサイドバーに表示するウィジェットゾーンを選択してください。

en: Select a widget zone for the right sidebar.
ja_JP: 右サイドバーに表示するウィジェットゾーンを選択してください。

en: Select a widget zone for the secondary sidebar.
ja_JP: サブサイドバーに表示するウィジェットゾーンを選択してください。

en: Select an icon
ja_JP: アイコンを選択

en: Select attachment property
ja_JP: アタッチメントのプロパティを選択

en: Select columns to enable footer widgets
ja_JP: フッターウィジェットエリアのカラム数を設定

en: Select position property
ja_JP: 位置プロパティを選択

en: Select repeat property
ja_JP: リピートのプロパティを選択

en: Select the menu(s) to use for mobile devices
ja_JP: モバイル用に使うメニューを選択

en: Select the pre-defined location(s) in which you will embed this widget zone.
ja_JP: このウィジェットゾーンを表示する場所を、あらかじめ設定された中から選択します。

en: Set a unique color for your icon.
ja_JP: アイコンの色を設定

en: Set the website background color
ja_JP: サイト全体の背景色を設定

en: Set your logo below or
ja_JP: 画面下部から設定する か

en: Set your logo, title and tagline
ja_JP: ロゴとタイトル、キャッチフレーズを設定

en: Set your website default font size in pixels.
ja_JP: フォントサイズ設定 (単位: px)

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show Details
ja_JP: 詳細を表示

en: Sidebar Top Boxes
ja_JP: サイドバートップボックス

en: Sidebar Width
ja_JP: サイドバーの幅

en: Sidebars : Design and Mobile Settings
ja_JP: サイドバー : デザインとモバイル設定

en: Simple
ja_JP: シンプル

en: Single
ja_JP: シングル

en: Single - Author Bio
ja_JP: 投稿ページ - 投稿者情報

en: Single - Related Posts
ja_JP: 投稿ページ - 関連記事

en: Single Page titles
ja_JP: 固定ページタイトル

en: Single Post Categories meta
ja_JP: 個別投稿カテゴリーメタ

en: Single Post tags
ja_JP: 個別投稿タグ

en: Single Post titles
ja_JP: 個別投稿タイトル

en: Single Posts
ja_JP: 個別投稿

en: Single Posts Settings
ja_JP: 個別投稿設定

en: Single post tags
ja_JP: 個別投稿タグ

en: Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon
ja_JP: サイト情報: ロゴ、タイトル、タグライン、サイトアイコン

en: Size in px
ja_JP: px でのサイズ

en: Slider button
ja_JP: スライダーのボタン

en: Slider subtitle
ja_JP: スライドのサブタイトル

en: Slider title
ja_JP: スライドのタイトル

en: Smooth Scroll
ja_JP: スムーズスクロール

en: Social icon
ja_JP: ソーシャルアイコン

en: Social link
ja_JP: ソーシャルリンク

en: Social link url
ja_JP: ソーシャルリンク URL

en: Social links
ja_JP: ソーシャルリンク

en: Something went wrong with the plugin API.
ja_JP: プラグイン API で問題が発生しました。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
ja_JP[0]: %sプラグインを有効化する適切な権限がありません。プラグインを有効化する方法については、このサイトの管理者にお問い合わせください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
ja_JP[0]: %sプラグインをインストールする適切な権限がありません。プラグインをインストールするには、サイトの管理者にお問い合わせください。

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
ja_JP[0]: %sプラグインを更新する適切な権限がありません。プラグインを更新するには、サイトの管理者にお問い合わせください。

en: Source
ja_JP: ソース

en: Specific Mobile Menu
ja_JP: 特定のモバイルメニュー

en: Speed of the automatic slideshow animation
ja_JP: 自動スライドショーアニメーションの速さ

en: Status
ja_JP: 状態

en: Style of the mobile menu button
ja_JP: モバイルのメニューボタンスタイル

en: Switch to scope
ja_JP: 範囲に移動

en: System Informations
ja_JP: システム情報

en: Tagged:
ja_JP: タグ:

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tags:
ja_JP: タグ:

en: Thank you for using %s %s :)
ja_JP: %s %s をお使いいただきありがとうございます。

en: Thank you for using the %s theme for your website.
ja_JP: %s テーマをご選択頂きありがとうございます。

en: The Footer Widget Zone is located before the other footer widgets and takes 100% of the width. Very appropriate to display a Google Map or an advertisement banner.
ja_JP: フッターウィジェットゾーンは他のフッターウィジェットの前に配置され、100%の幅が与えられます。Google Map や広告バナーの表示にとても適しています。

en: The Header Widget Zone is located next to your logo or site title.
ja_JP: ヘッダーウィジェット領域はロゴまたはサイトタイトルのあとに配置されます。

en: The Hueman Addons is a free plugin providing an enhanced customization interface for the Hueman theme.
ja_JP: Hueman Addons は無料のプラグインで、Hueman テーマのカスタマイザーのインターフェイスを拡張します。

en: The Hueman Addons plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: 以下の Hueman Addons プラグインは現在無効化されています: %1$s

en: The Hueman Addons plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with the Hueman theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ja_JP[0]: Hueman アドオンプラグインは、このテーマとの互換性を最大限に確保するために、最新バージョンにアップデートする必要があります:  %1$s

en: The Hueman Addons required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ja_JP[0]: テーマに必要なプラグインが有効化されていません (%1$s) 。

en: The Hueman Pro WordPress theme allows anyone to create a beautiful, professional and mobile friendly website in a few minutes. In the Pro version, you'll get all features included in the free version plus many conversion oriented ones, to help you attract and retain more visitors on your websites.
ja_JP: Hueman Pro テーマでは美しくプロフェッショナルのようなモバイルフレンドリーなサイトを簡単に作ることが出来ます。Pro バージョンでは、多くの訪問者を誘致し保持するのに役に立たせるための無料バージョンに含まれるすべての機能やコンバージョン志向の機能を使用することができます。

en: The Hueman theme helps you increase your traffic and engage your visitors. It loads fast and is 100% mobile-friendly according to Google. Best rated theme for blogs and magazines on WordPress.org. Powering 70K+ websites around the world.
ja_JP: Hueman テーマはサイトのトラフィックを増加させ、訪問者のエンゲージを増やす手助けをします。ロードが早く、100%モバイルフレンドリーであると Google にも認識されています。また、WordPress.org 内のブログ / マガジン用テーマで最高レートを獲得し、世界中の7万以上のウェブサイトが使用しています。

en: The Hueman theme recommends the Hueman Addons: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: Hueman テーマは Hueman Addons プラグインの導入を推奨しています: %1$s

en: The Hueman theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ja_JP[0]: このテーマには %1$s プラグインが必要です。

en: The Hueman theme supports up to two menu locations in your header.
ja_JP: Hueman テーマはヘッダー内に2つまでのメニューを設置できます。

en: The WordPress Excerpt is the summary or description of a post. By default, it will be the first words of a post, but you can write a %s if you want. You can set the number of words you want to display with this option.
ja_JP: WordPress の抜粋は、投稿の概要または説明です。デフォルトでは投稿の最初の語句ですが、ご希望なら%sを書くこともできます。このオプションで表示する文字数を設定できます。

en: The background-size CSS property specifies the size of the background images. The size of the image can be fully constrained or only partially in order to preserve its intrinsic ratio.
ja_JP: background-size の CSS プロパティは背景画像のサイズを指定します。これによって、画像を完全に固定したり、部分的に表示したり出来るようになります。

en: The best way to start is to read the %s.
ja_JP: 初めに%sを読むといいでしょう。

en: The best way to start with %s is to read the %s and visit the %s.
ja_JP: %s を始める最良の手段は%sを読み、%sを訪問することです。

en: The current context
ja_JP: 現在のコンテキスト

en: The current customizations will be applied to
ja_JP: 現在のカスタマイズは次の場所に適応されます

en: The customizations made site wide are inherited by all other levels of customization.
ja_JP: 全体のカスタマイズはすべてのカスタマイズに継承されます。

en: The description that appears next to your logo
ja_JP: ロゴの次に表示される説明

en: The following plugin was activated successfully:
ja_JP: 以下のプラグインを有効化しました:

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: インストールと有効化プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: The installation of %1$s failed.
ja_JP: %1$s のインストールに失敗しました。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: 更新プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: The menu currently displayed in your header is a default page menu, you can disable it in the %s.
ja_JP: 現在メニューには固定ページの一覧が表示されています。%s 無効化することが可能です。

en: The option has been reset
ja_JP: このオプションはリセットされました

en: The options not customized at this level will inherit their value from
ja_JP: ここでカスタマイズされていないオプションは、次の場所から値を継承します

en: The page you are trying to reach does not exist, or has been moved. Please use the menus or the search box to find what you are looking for.
ja_JP: ページは存在しないか移動されました。お探しのものを見つけるにはメニューや検索ボックスを使用してください。

en: The plugin has been designed specifically for the Hueman WordPress theme. Lightweight and safe.
ja_JP: このプラグインは Hueman テーマの為に設計された軽量で安全なプラグインです。

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ja_JP: リモートプラグインパッケージは複数のファイルで構成されていますが、ファイルは1つのフォルダー内にパッケージされていません。

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ja_JP: リモートプラグインパッケージには、指定されたスラッグのフォルダーがないため、名前の変更ができませんでした。

en: The site title is displayed when there is no logo uploaded
ja_JP: ロゴ画像が設定されていないときにのみサイト名は表示されます。

en: The theme offers a wide range
ja_JP: このテーマは、

en: The value currently applied to
ja_JP: この値は次の場所に現在適応されています

en: The value that will be applied to
ja_JP: この値は次の場所に適用されます

en: Theme Options [OLD]
ja_JP: テーマオプション [旧]

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール・更新・有効化可能な必須・推奨プラグインがあります。

en: There was a problem when trying to load the customizer.
ja_JP: カスタマイザーの読み込み中に問題が発生しました。

en: This WordPress setting can not be reset sitewide
ja_JP: この WordPress はサイト全体のリセットをすることができません。

en: This button links to the "About Hueman" page.
ja_JP: このボタンは「Hueman について」ページへのリンクです。

en: This is the text displayed on mouse over.
ja_JP: このテキストはマウスホバーで表示されます。

en: This option enables a smoother page scroll.
ja_JP: このオプションでスムーズなページスクロールを有効にします。

en: This option is always customized sitewide and cannot be reset.
ja_JP: このオプションは必ずサイト全体に適用され、リセットすることは出来ません。

en: This option is good if you want to display a perfect font-size for your headings on any mobile devices. Note : it might override the css rules previously set in your custom stylesheet.
ja_JP: この設定は、モバイル端末で見出しを常に最適なフォントサイズで出力させたい場合に使用するといいでしょう。注: これはカスタムスタイルシートで設定された CSS ルールを上書きする可能性があります。

en: This option sets the default font size applied to any text element of your website, when no font size is already applied.
ja_JP: このオプションで設定されたフォントサイズは、フォントサイズが別で既に設定されている要素を除くすべてのテキスト要素に適応されます。

en: This page is intended to provide informations about the Hueman theme : changelog, release note, documentation link. It also display informations about your current install that can be useful if you need to report an issue.
ja_JP: このページは、変更履歴、リリースノート、ドキュメンテーションリンクといった Hueman テーマに関する情報を提供することを目的としています。 また、現在のインストールされているバーションに関する情報が表示され、問題を報告する必要がある場合に役立ちます。

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
ja_JP: 使用中のテーマとの互換性を保つため、このプラグインを更新する必要があります。

en: This will be applied to the links included in post or page content only.
ja_JP: 投稿および固定ページのリンクにのみ適用

en: This will display your widget zone on devices with a width greater than 720 pixels : laptops and desktops.
ja_JP: このウィジェットゾーンは 720px 以上の横幅を持ったノートパソコンやデスクトップに表示されます。

en: This will display your widget zone on devices with a width smaller than 720 pixels : tablets, smartphones.
ja_JP: このウィジェットゾーンは 720px 以下の横幅のタブレットやスマートフォンに表示されます。

en: This will override any default settings of the customizer options panel.
ja_JP: これはカスタマイザー設定画面のデフォルト設定を上書きします。

en: This zone is located before the other footer widgets and takes 100% of the width. Very appropriate to display a Google Map or an advertisement banner.
ja_JP: このウィジェットエリアは他のフッターウィジェットの上に追加され、常に100%の幅になります。Google Map や広告バナーの設置に適しています。

en: Thumbnail Comment Count
ja_JP: サムネイル画像のコメント数

en: Thumbnail Placeholder
ja_JP: サムネイル画像のプレースホルダー

en: Thumbnails Settings
ja_JP: サムネイル設定

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title, Logo, Fonts, Colors, Background, Socials, Links
ja_JP: タイトル、ロゴ、フォント、色、背景、ソーシャル、リンク

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 未インストール <span class="count">(%s)</span>

en: To copy the system infos, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ja_JP: システム情報をコピーするときは下記をクリックして Ctrl + C (PC) もしくは Cmd + C (Mac) を入力します。

en: To help you getting started with Hueman, we have published
ja_JP: Hueman を使いはじめる皆さんをお手伝いするために、

en: To search type and hit enter
ja_JP: 検索するには入力して Enter

en: Top-Menu items
ja_JP: トップメニューのアイテム

en: Topbar
ja_JP: トップバー

en: Topbar Background
ja_JP: トップバーの背景

en: Topbar Menu
ja_JP: トップバーメニュー

en: Topbar and header menus, logo centered
ja_JP: トップバーとヘッダーメニュー、ロゴの中心

en: Topbar menu
ja_JP: トップバーメニュー

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Unavailable location. Some settings must be changed.
ja_JP: 使用できない場所です。何かの設定を変える必要があります。

en: Unchecking this option is not recommended. Minifying css stylesheets improves performance for your website overall by decreasing the load time.
ja_JP: チェックを入れない状態で使用することは推奨されません。圧縮された CSS を使うことでパフォーマンスの向上やサイト全体の高速化に繋がります。

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update %2$s
ja_JP: %2$s を更新

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 利用可能な更新 <span class="count">(%s)</span>

en: Update Required
ja_JP: 更新が必要です

en: Update recommended
ja_JP: 更新が推奨されています

en: Updated
ja_JP: 更新済み

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja_JP: プラグインの更新中 %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
ja_JP: プラグインを更新中: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
ja_JP: プラグイン作者からの更新メッセージ:

en: Upgrade to Hueman Pro
ja_JP: Hueman Pro にアップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload a header image (supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz). This will disable header title/logo, site description, header ads widget
ja_JP: ヘッダー画像をアップロード（ .jpg, .png, .gif, svg, svgz をサポート）これはヘッダータイトル、ロゴ、サイト説明、ヘッダー広告ウィジェットを無効化します。

en: Upload your custom logo image
ja_JP: カスタムロゴ画像をアップロード

en: Upload your custom logo image. Supported formats : .jpg, .png, .gif, svg, svgz
ja_JP: カスタムロゴをアップロードする。サポート形式 : .jpg, .png, .gif, svg, svgz

en: Use Structured Data Markup for your posts
ja_JP: 構造化マークアップを投稿ページに使用

en: Use a boxed layout
ja_JP: ボックスレイアウトを使用する

en: Use a default page menu if no menu has been assigned.
ja_JP: メニューが設定されていない場合、デフォルトのページメニューを使用します。

en: Use a header banner image
ja_JP: ヘッダーバナー画像を使用する

en: Use a minified stylesheet
ja_JP: 圧縮したスタイルシートを使用する

en: Use a specific logo for mobile devices
ja_JP: モバイル端末用に別のロゴを使用する

en: Version
ja_JP: バージョン

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
ja_JP: 私たちが開発した新しい機能を紹介します。

en: Web Page Design
ja_JP: Web ページデザイン

en: Website Max-width
ja_JP: ウェブサイトの最大幅

en: Welcome in the Hueman theme
ja_JP: Hueman テーマにようこそ

en: When checked, this option loads a small javascript file ( 30 kb ) to detect if your site is being displayed by a mobile device like a phone or a tablet. It is recommended to check this option if you are using a cache plugin.
ja_JP: これが有効化されている場合、モバイル端末 (携帯やタブレット) からのアクセスのときに小さい容量の Javascript ファイル (30kb) を読み込むようになります。キャッシュプラグインを利用中であれば使用を推奨します。

en: When your visitors are using a smartphone or a tablet, the header becomes a thin bar on top, where the menu is revealed when clicking on the hamburger button. This option let you choose which menu will be displayed.
ja_JP: サイト訪問者がスマートフォンやタブレットを使っている場合、ヘッダーは上部の細いバーになり、その状態でハンバーガーボタンをクリックするとメニューが表示されます。このオプションを使用することで表示させるメニューを選択できます。

en: While the default blog design is a grid of posts, you can check this option and display one post per row, whith the thumbnail beside the text.
ja_JP: デフォルトのデザインはグリットになっていますが、このオプションにチェックを入れるとテキストの横にサムネイル画像が表示され、一行に一つ投稿が表示されるようになります。

en: Widget Zone
ja_JP: ウィジェットゾーン

en: Widgetized footer 1
ja_JP: ウィジェット化フッター1

en: Widgetized footer 2
ja_JP: ウィジェット化フッター2

en: Widgetized footer 3
ja_JP: ウィジェット化フッター3

en: Widgetized footer 4
ja_JP: ウィジェット化フッター4

en: Widgets are created sitewide.
ja_JP: ウィジェットはサイト全体に作成されます。

en: WordPress Repository
ja_JP: WordPress 公式ディレクトリ

en: Yearly Archive:
ja_JP: 年別アーカイブ:

en: Yes
ja_JP: はい

en: You are using a child theme of Hueman %1$s : always check the %2$s after upgrading to see if a function or a template has been deprecated.
ja_JP: 現在 Hueman の子テーマが使われています %1$s: 更新後は %2$s をチェックして関数やテンプレートが非推奨になっていないかチェックしてください。

en: You can add Widget Areas here from the customizer, in the <strong>Dynamic Sidebars and Widgets</strong> panel, or you can change the layout to remove this sidebar in <strong>Content &raquo; Layout Options for the main content</strong>.
ja_JP: ウィジェットエリアはカスタマイザーの<strong>ダイナミックサイドバーとウィジェット</strong>パネルから追加出来ます。または、<strong>メインコンテンツのコンテンツ &raquo; レイアウトオプション</strong>にてサイドバーを削除するレイアウトを変更出来ます。

en: You can change or disable this setting by editing the options of the current post / page.
ja_JP: 現在の投稿やページのオプションからこの設定を変更または無効にすることが出来ます。

en: You can create menus and set their locations %s.
ja_JP: %s メニューを作成したり、場所を設定できます。

en: You can customize this specifically for
ja_JP: この設定は次の場所でカスタマイズできます

en: You can set your social links here from the live customizer
ja_JP: カスタマイザーからここにソーシャルリンクを設定できます

en: You have already assigned the following widget zone here :
ja_JP: 既に次のウィジェットゾーンが割り当てられています:

en: You may also like...
ja_JP: あわせて読みたい

en: You must save changes for the new areas to appear below. <br /><i>Warning: Make sure each area has a unique ID.</i>
ja_JP: 下に表示される新しいエリアの変更を保存する必要があります。<br /><i>警告: 各エリアに一意の ID があることを確認してください。</i>

en: Your blog heading. Html is allowed. Note : write a blank space to hide the default content.
ja_JP: 見出しに表示される文字列。HTML を使用できます。注: 空白文字を設定することで非表示に出来ます。

en: Your blog sub-heading. Html is allowed. Note : write a blank space to hide the default content.
ja_JP: サブヘッディングに表示される文字列。HTML を使用できます。注: 空白文字を設定することで非表示に出来ます。

en: Your customizations have been reset
ja_JP: カスタマイズはリセットされました

en: Your customizations have been reset for
ja_JP: 次のカスタマイズはリセットされました

en: Your favicon is currently handled with an old method and will not be properly displayed on all devices. You might consider to re-upload your favicon with the new control below.
ja_JP: favicon は現在古い方法で処理されており正しく表示されないデバイスがあるかもしれません。下記の新しいコントロールに favicon を再アップロードすることをお勧めします。

en: Your latest posts
ja_JP: 最近の記事

en: Your published customizations have been reset for
ja_JP: 次のカスタマイズはリセットされました

en: [ <strong>is_404</strong> ] Error 404 page layout
ja_JP: [ <strong>is_404</strong> ] エラー404ページレイアウト

en: [ <strong>is_archive</strong> ] Category, date, tag and author archive layout
ja_JP: [ <strong>is_archive</strong> ] カテゴリー、日付、タグ、アーカイブのレイアウト

en: [ <strong>is_category</strong> ] Category archive layout
ja_JP: [ <strong>is_category</strong> ] カテゴリーのレイアウト

en: [ <strong>is_home</strong> ] Posts homepage layout
ja_JP: [ <strong>is_home</strong> ] サイトトップページのレイアウト

en: [ <strong>is_page</strong> ] Default page layout - If a page has a set layout, it will override this.
ja_JP: [ <strong>is_page</strong> ] 固定ページのレイアウト - 固定ページ自体にレイアウトが設定されている場合はそちらが優先されます。

en: [ <strong>is_search</strong> ] Search page layout
ja_JP: [ <strong>is_search</strong> ] 検索ページのレイアウト

en: [ <strong>is_single</strong> ] Single post layout - If a post has a set layout, it will override this.
ja_JP: [ <strong>is_single</strong> ] 投稿ページのレイアウト - 投稿ページ自体にレイアウトが設定されている場合はそちらが優先されます。

en: a short guide here.
ja_JP: 簡単なガイドをご用意しました。

en: and
ja_JP: と

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
ja_JP: 不明

en: blog design panel
ja_JP: ブログデザイン画面

en: can be customized more specifically at the following level
ja_JP: 以下の場所ではより明確な設定が可能です

en: can be customized with a specific set of options.
ja_JP: 特定のオプションで設定が可能です。

en: close
ja_JP: 閉じる

en: create/edit menus
ja_JP: メニュー作成／編集

en: custom excerpt
ja_JP: カスタム抜粋

en: customizer
ja_JP: カスタマイザー

en: default
ja_JP: デフォルト

en: default:
ja_JP: デフォルト:

en: demo website
ja_JP: デモサイト

en: display a search field
ja_JP: 検索フィールドを表示

en: getting started guide
ja_JP: スタートガイド

en: here
ja_JP: こちら

en: id
ja_JP: ID

en: in the menu panel
ja_JP: メニューパネルにて

en: in this post or page options.
ja_JP: この投稿またはページの設定にて

en: inherits from
ja_JP: 次の場所から継承

en: is always customized sitewide.
ja_JP: これは常にサイト全体に適応されます。

en: is customized in
ja_JP: は次の場所にカスタマイズされました

en: is set in
ja_JP: は次の場所に設定されました

en: knowledge base
ja_JP: 知識ベース

en: make sidebars sticky on scroll
ja_JP: サイドバーをスクロールに追従させる

en: more informations here
ja_JP: 詳細情報はこちら

en: of customization options
ja_JP: 幅広いカスタマイズオプションを備えています。

en: once published.
ja_JP: 一度公開済み。

en: overridden by
ja_JP: 次の設定によって上書きされています

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
ja_JP: と

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: read the latest release notes
ja_JP: 最新のリリースノートを読む

en: says:
ja_JP: 曰く:

en: sitewide
ja_JP: サイト全体

en: social share bar
ja_JP: ソーシャルシェアバー

en: this documentation page
ja_JP: このドキュメントページ

en: to let you create the best possible websites.
ja_JP: それらを活用し、最高のウェブサイトを作ることができます。

en: to understand how to fix the problem.
ja_JP: を参照してください。

en: top menu visibility on scroll
ja_JP: スクロール時のトップメニューの表示/非表示設定

en: unique id
ja_JP: ユニーク ID

en: useful shortcodes
ja_JP: 便利なショートコード

en: version
ja_JP: バージョン
